Sprzedaż i kupno biznesu nie tylko w czasach kryzysu

Sprzedaż i kupno biznesu nie tylko w czasach kryzysu

15 marca 2021

>>> WYWIAD <<< 

W marcowo-kwietniowym numerze "Finanse i Controlling" (nr 74/2021) w części Twarzą w Twarz ukazał się wywiad z dr Dariuszem Stronką oraz naszym partnerem radcą prawnym Bartoszem Siekaczem o tym, jak przygotować się do sprzedaży firmy.

Zapewne znaczna część przedsiębiorców wcale nie zamierza sprzedawać swojej firmy. Jednak mówi się, że firmę należy prowadzić tak, jakby chciało się ją sprzedać. Powody zbycia przedsiębiorstwa mogą być różne, ale każdemu będzie towarzyszyła myśl, by uzyskać za nie jak najlepszą cenę. O tym, jak przygotować się do sprzedaży firmy, rozmawiamy z dr. Dariuszem Stronką i radcą prawnym Bartoszem Siekaczem.

Mówi się, że logika prowadzenia biznesu nieuchronnie prowadzi do jego sprzedaży. Często bywa jednak tak, że do sprzedaży skłaniają przedsiębiorcę trudności i pogarszająca się kondycja firmy. W jakich okolicznościach zatem powinno się myśleć o sprzedaży biznesu?

Dariusz Stronka: Najlepiej oczywiście jest sprzedawać biznes w czasie jego prosperity. Wówczas dobra sytuacja majątkowo-finansowa przedsiębiorstwa, jak również korzystne perspektywy rozwoju i dalszej działalności pozwalają uzyskać sprzedającemu wysoką cenę. Do tego dochodzi jeszcze zazwyczaj brak konieczności, a przynajmniej pośpiechu, w sprzedaży biznesu. Strona sprzedająca uzyskuje w takim przypadku relatywnie wysoką siłę negocjacyjną. Sytuacja staje się zgoła odmienna, gdy biznes przeżywa trudności i wymaga dofinansowania, a w skrajnym przypadku zagrożony jest bankructwem. Wyczerpujące się zasoby finansowe właściciela, trudności z pozyskaniem kapitału zewnętrznego i widmo bankructwa powodują, że sprzedający działa pod presją czasu, niejako pod przymusem, chcąc często uchronić to, co mu jeszcze pozostało. To stwarza okazje zakupów po stronie kupujących. Z drugiej strony sprzedający uzyskuje zwykle uwolnienie się od zobowiązań, a często również określoną zapłatę za sprzedany biznes.

Co tak właściwie może podlegać sprzedaży? W jaki sposób struktura własnościowa firmy wpływa na przedmiot sprzedaży? Jakie typy transakcji M&A możemy wyszczególnić?

Odpowiedź na powyższe pytania oraz kolejne znajduą się w pełnej dostępnej wersji wywiadu ...

Dostęp do pełnej treści znajduje się na stronach czasopisma pod linkiem:

https://www.finanseicontrolling.pl/twarza-w-twarz/sprzedaz-i-kupno-biznesu-nie-tylko-w-czasach-kryzysu

Serdecznie zapraszamy do lektury!

#kupnobiznesu #sprzedażbiznesu #zarządzaniefirmą #finanse #duediligence #wycenaprzedsiębiorstw

Zaufali Nam m.in.

Pod naszym patronatem