Gospodarka w grudniu

Gospodarka w grudniu

7 grudnia 2021

>>> GOSPODARKA W GRUDNIU <<<

Przedstawiamy grudniowy przegląd kluczowych wskaźników makroekonomicznych i prognoz dotyczących kondycji polskiej gospodarki.

 

Według najnowszych prognoz zebranych w tabeli instytucje finansowe prognozują średni wzrost PKB w roku 2021 na 5,15%. Z kolei na rok 2022 średnia prognoza wzrostu gospodarczego zgodnie wynosi 5,2%. Mimo, że prognozy co do wzrostu gospodarczego na bieżący i przyszły rok pozostają optymistyczne, to jednak bardzo niepokoi wysoka inflacja, która w okresie 12 miesięcy listopad 2021 – listopad 2020 wyniosła według wstępnych danych GUS 7,7% (to wzrost o niemal 1p.p. przekraczając trzykrotnie cel inflacyjny NBP). Analitycy z IPAG przewidują, że na koniec roku inflacja wyniesie 6,6% a na koniec 2022 roku 4,2% (prognoza z 3.11.2021). Jednakże przy wstępnym wyniku listopadowym już wielu ekonomistów wskazuje, że ten poziom na koniec roku 2021 będzie dużo wyższy ok. 8,5%. Z kolei bezrobocie na koniec listopada wyniosło 5,5% a według prognoz IPAG na koniec bieżącego roku wyniesie 5,8%.

 

Średnie kursy NBP głównych walut tj. dolara i euro na koniec listopada br. kształtowały się odpowiednio na poziomie 4,12 PLN i 4,68 PLN. Przewidywane jest umocnienie PLN względem obu walut do końca roku – przewidywane kursy na koniec roku według Bloomberg to: 4,01 PLN za dolara i 4,61 PLN za euro.

 

Wskaźniki wyprzedzające koniunktury zamieszczone w tabeli wskazują na utrzymanie korzystnej koniunktury gospodarczej w najbliższych miesiącach, a ich zmiany w stosunku do miesiąca poprzedniego są (za wyjątkiem wskaźnika SI) wzrostowe wpływając korzystnie na postrzeganie koniunktury gospodarczej.

 

Według ekspertów DCF najpoważniejsze zagrożenia dla przedsiębiorstw wynikają z wysokiej inflacji, zmian prawnych (w tym konsekwencji wprowadzenia tzw. polskiego ładu), jak i rozwoju pandemii (w tym przede wszystkim z niepewności związanej w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa – omikrona). Przy stale korzystnej sytuacji gospodarczej, przedsiębiorcy nie powinni zapominać o ciągłym monitorowaniu czynników ryzyka.


#komentarzgospodarczy #koniunktura #gospodarka #wskaźnikimakroekonomiczne

Zaufali Nam m.in.

Pod naszym patronatem